Čínska ekonomika po otvorení stráca dynamiku. Európe k ekonomickému zotaveniu nepomôže.

Štěpán Hájek

Spomaľujúca globálna ekonomika, vysoká inflácia alebo rastúce úrokové sadzby, boli na začiatku roka hlavnými dôvodmi pre negatívne naladenie ekonómov, ale aj finančných trhov. Divokou kartou bolo znovuotvorenie čínskej ekonomiky, kde sa očakávalo podobné oživenie, ako v prípade otvorenia ďalších ekonomík. To skutočne dorazilo. Čínska ekonomika rástla za prvý kvartál v roku 2023 o 4,5 %, čím porazila odhady na 4 % a očakávania na zvyšok roka sa výrazne vylepšili. Ďalším dôkazom svižného oživenia sú maloobchodné predaje, teda to, čo ľudia reálne minú v obchodoch, ktoré rástli v apríli o 18,4 % po tom, čo v marci rástli medziročne o 10,6 %. Ide o najlepšie čísla za posledné dva roky, ale situácia sa začína otáčať k horšiemu, čo je riziko nielen pre Čínu, ale aj globálnu ekonomiku, kde má rast Číny tvoriť v tomto roku až 35 % z celkového HDP. Zlá správa by to bola aj pre exportné európske ekonomiky, ako je Nemecko alebo Česká republika.

Keď zostaneme pri pohľade do spätného zrkadla a pozrieme sa na čísla HDP z Číny, zistíme, že rast vytiahla priemyselná produkcia, spotreba a čiastočne aj investície. Index PMI sledujúci náladu medzi manažérmi a ukazujúci oveľa lepší obrázok ohľadom budúcnosti sektora ako oneskorené čísla HDP, rástol vo februári za výrobný sektor na 52,6 bodov (50 bodov je hranica pre expanziu alebo pokles sektora). Avšak, odvtedy (marec a apríl) sa nálada medzi manažérmi výrazne zhoršila av apríli sa index PMI dostal na 49,2 bodov. Dokonca aj ďalšie indexy PMI od súkromných firiem ukazujú na pokles sektora pod 50 bodovú hranicu. Jeden z najdôležitejších sektorov čínskej ekonomiky, kde región ponúka najlepšiu pridanú hodnotu v globálnom obchode, sa teda sotva zdvihol a znovu spomaľuje. Oživenie ekonomickej aktivity začína výrazne utlmovať aj v ďalších sektoroch. Napríklad sektor služieb, kde je cítiť otvorenie ekonomiky najviac, pretože ho podporuje domáci dopyt, naznačuje evidentné ochladenie. Začiatkom roka vystrelil nad 57 bodov, ale v apríli klesol na 55. Stále je síce v expanzii, ale v sektore služieb sa to kvôli veľmi dlhému lockdownu očakávalo. Avšak, vidíme aj náznaky spomaľujúceho dopytu po luxusnom tovare, kde Čína bola začiatkom roka jedným z mála rastúcich regiónov. Akonáhle sklame dopyt domácností, sme na ceste za výrazne nižším výkonom ekonomiky.

Otvorenie čínskej ekonomiky je teda prevažne lokálne, ale aj tu stráca svoju dynamiku. Čínsky juan je jednou z najhoršie výkonných ázijských mien, inflácia nedosahuje ani jedno percento a dobré správy z Číny investori nijako neoslavujú. Silnejšia mena alebo rastúca inflácia by oživenie ekonomiky za normálnych okolností podporili. Varovné signály prichádzajú aj z ďalších kútov globálnej ekonomiky. Nemecké exporty do Číny klesli o 11,3 %, čo ukazuje nielen klesajúcu dynamiku globálneho obchodu, na ktorom je Čína závislá, ale aj fakt, že sa na Čínu nemôžu európske krajiny tak spoľahnúť. Do hry totiž vstupuje aj geopolitické riziko, kde Nemecko dopláca na svoju pozíciu spojencov so Spojenými štátmi, ktoré intenzívne zbroja proti bezpečnostným s obchodným rizikám, ktoré predstavuje Čína. Niekoľko nemeckých spoločností reportovalo za prvý kvartál výrazné prepady tržieb v Číne, ako napríklad výrobca chemikálií BASF alebo Volkswagen, ktorému klesli exporty do Číny o 15 %. Nemecko je zásadným partnerom tuzemských firiem. Spomalenie jeho exportov bude s oneskorením znamenať spomalenie tuzemskýchexportov. Z celkového počtu ich cez 30 % mieri do Nemecka. Nejde iba o Nemecko, ale aj Česko tak dúfalo vo svižné a hlavne dlhotrvajúce oživenie čínskej ekonomiky, pretože domáci dopyt zostáva utlmený. Tieto nádeje v dôsledku vývoja posledných týždňov zásadne klesli a ďalší vývoj môže byť ešte o niečo horší. Rovnako nás môžu čínske dáta pozitívne prekvapiť, ale také dôkazy zatiaľ nemáme.

Pripravil Štěpán Hájek, analytik XTB

Komentáre k článku Čínska ekonomika po otvorení stráca dynamiku. Európe k ekonomickému zotaveniu nepomôže. (1)

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥