Technika natierania kriedovými farbami Annie Sloan: Jednoduchý sprievodca pre vytváranie vintage vzhľadu

Kriedové farby Annie Sloan

Natieranie nábytku pomocou kriedových farieb Annie Sloan je inovatívnou technikou, ktorá umožňuje transformovať starý, nudný nábytok do štýlových kúskov s výrazným vintage vzhľadom. V tomto článku si povieme o technike natierania kriedovými farbami:

 1. Príprava povrchu pred natieraním
 2. Aplikácia kriedových farieb: Základné postupy a techniky
 3. Vytváranie efektov vrstvením farieb a miešaním odtieňov
 4. Finálny dotyk: Ochranný vosk a ďalšie možnosti úpravy

Príprava povrchu pred natieraním

 • Jednou z výhod kriedových farieb Annie Sloan je, že povrch nábytku alebo stien nemusí byť pred aplikáciou upravovaný. Farby sa dajú aplikovať priamo na existujúcu povrchovú úpravu, ako je napríklad stará farba, lak alebo vosk.
 • Vďaka vynikajúcej priľnavosti a krycej schopnosti kriedových farieb Annie Sloan nie je potrebné brúsiť povrch, odstraňovať starú farbu alebo robiť iné prípravné kroky. Stačí len dôkladne očistiť povrch od prachu a nečistôt.
 • Táto vlastnosť kriedových farieb Annie Sloan ušetrí čas a úsilie pri renovácii nábytku alebo stien. Môžete sa okamžite pustiť do aplikácie farby a vytvoriť želaný vzhľad s minimálnym prípravným procesom.
 • Ak plánujete vrstviť farby alebo vytvárať patinu, môžete na povrch aplikovať Annie Sloan Clear Wax (číry vosk) pred nanesením prvej vrstvy farby. Tento krok umožní lepšiu manipuláciu s farbou a dosiahnete požadovaný efekt.

Aplikácia kriedových farieb: Základné postupy a techniky

 • Pred použitím kriedových farieb dobre premiešajte. Môžete ich nanášať štetcom, valčekom alebo striekacou pištoľou, v závislosti od preferencií a povrchu.
 • Ak chcete dosiahnuť jemnejší vzhľad, môžete farbu zriediť malým množstvom vody. Riedením dosiahnete aj hladší povrch a lepšiu priľnavosť farby na povrch.
 • Farbu nanášajte v rovnomernej vrstve smerom k vláknu dreva alebo iného materiálu. Ak chcete dosiahnuť rustikálny efekt, môžete farbu aplikovať nerovnomerne a nechať prejsť prírodným textúram povrchu.
 • Nechajte prvú vrstvu farby dôkladne vyschnúť pred aplikáciou ďalšej vrstvy. V prípade potreby naneste druhú vrstvu pre väčšiu farbovú intenzitu.

Vytváranie efektov vrstvením farieb a miešaním odtieňov

 • Jednou z výhod kriedových farieb Annie Sloan je možnosť vrstviť farby a miešať odtiene, čím dosiahnete unikátny vzhľad. Po vyschnutí prvej vrstvy farby naneste ďalšiu vrstvu v inom odtieni. Pomocou brúsneho papiera alebo špachtle môžete potom postupne odstraňovať vrchnú vrstvu farby a odkrývať odtieň spodnej vrstvy.
 • Experimentujte s rôznymi kombináciami farieb a miešajte ich, aby ste dosiahli požadovaný odtieň. Skúšajte vrstvenie a odkrývanie farieb a vytvorte si vlastný štýl. Pozrite si farebnú paletu Annie Sloan.

Finálny dotyk: Povrchová úprava a ochranný vosk

 • Po dokončení natierania môžete aplikovať Annie Sloan Clear Wax (číry vosk) na ochranu povrchu. Použitím štetca alebo handričky jemne naneste vosk a nechajte ho vsiaknuť do farby. Potom prebytočný vosk utrite suchou handrou.
 • Ak chcete dosiahnuť staroveký vzhľad, môžete použiť Annie Sloan Dark Wax (tmavý vosk). Naneste ho v malom množstve a jemne vmasírujte do farby. Potom prebytočný vosk opäť utrite suchou handrou.
 • Ak si prajete lesklý povrch, môžete povrch po vyschnutí vosku jemne prebrúsiť jemným brúsnym papierom a potom opäť naniesť vrstvu vosku.
 • Experimentujte s ďalšími dekoračnými prvkami ako šablóny alebo transferové nálepky, aby ste pridali ďalšie detaily a vytvorili originálny vzhľad.

Sledovaním týchto jednoduchých techník a postupov môžete s kriedovými farbami Annie Sloan dosiahnuť profesionálne výsledky pri natieraní nábytku a stien. Nechajte sa inšpirovať a vytvorte si svoj vlastný unikátny štýl s touto kreatívnou technikou.

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥