Komoditné trhy tento rok klesajú na čele so zemným plynom

Jiří Tyleček

Komodity strácajú v roku 2023 na sile. Komoditný index agentúry Bloomberg klesá od začiatku roka o 4,6 % a priblížil sa k najnižším hodnotám od začiatku vojny na Ukrajine. Najviac v tomto roku klesá zemný plyn, naopak sme svedkami významného rastu cien niektorých poľnohospodárskych komodít. Ceny cukru vzrástli počas prvých 4 mesiacov v roku o tretinu!

Energiám sa v priebehu posledných mesiacov príliš nedarilo. Cena severomorského Brentu klesala na konci mesiaca apríl od začiatku roka o 8,5 % na úroveň 79,00 USD/bbl. Texaský ropný Benchmark WTI strácal 6,5 % na 75,10 USD/bbl. Pokles cien ropných benchmarkov pokračoval aj napriek obmedzeniu ťažby organizácie OPEC+, ktoré prebehlo na konci marca. Klesali aj ceny plynu. Na konci mesiaca strácal mesačný kontrakt na burze v Holandsku 51,4 % na úroveň 39,30 eur/MWh. Išlo onajnižšiu cenu od polovice roku 2021.

Ceny elektriny prestali v posledných týždňoch kopírovať ceny plynu a dočkali sme sa mierneho rastu. Napriek tomu ročný kontrakt elektriny na burze v Lipsku stále stráca od začiatku roka 39,3 % a dostal sa na cenu 150 EUR/MWh. Cena kontraktu sa však odrazila z ročných miním na 130 EUR/MWh, kde sa pohybovala v polovici marca. Pokles predviedla aj cena uhlia. Kontrakt na burze v Rotterdame tento rok do konca apríla zlacnel o 38,6 % na 140 dolárov za tonu. V blízkosti tejto ceny sa však už trh pohybuje od začiatku februára.

Ceny priemyselných kovov nenašli v prvých mesiacoch roka jednoznačný smer. Meď vzrástla o 2,6 % na cenu 8 590 USD/tonu a hliník stratil 2,5 %. Dostal sa na úroveň 2319 USD/t. Za vývojom cien priemyselných kovov stoja nejasné vyhliadky globálnej ekonomiky a tiež Číny, ktorej hospodársky rast sa v posledných mesiacoch opiera hlavne o vzostup spotrebiteľského dopytu. Naopak drahé kovy predvádzajú dobrý výkon! Cena zlata tento rok rastie o 8,8% na 1990 USD/oz. Cena striebra sa zvýšila o 3,9% na 24,91 USD/oz. Drahé kovy profitujú z očakávania konca rastu úrokových sadzieb centrálnych bánk.

Podľa údajov spoločnosti URS v súhrne mierne klesajú ceny stavebných materiálov. Drží sa okolo 140% cenovej hladiny zaznamenanej na začiatku roku 2021. Tento rok došlo k výraznému zníženiu ceny hlavne tepelných izolácií av menšej miere klesli aj ceny výrobkov z ocele, z betónu aj z dreva. Relatívne najnižšie zníženie ceny zaznamenali tehliarske výrobky, a to kvôli drahému plynu. Určitý pokrok sa dosiahol aj v kategórii palivového dreva. Na trhu sa objavujú prvé známky výrazného poklesu cien. Vojenské lesy, ktoré sú druhým najväčším producentom v Česku, zlacneli ceny o 25 % v porovnaní s cenami v hlavnej vykurovacej sezóne na 1 250 korún bez DPH za kubík.

Čo sa týka poľnohospodárskych komodít, tak najvyšší vzostup v tejto skupine dosiahol cukor a káva. Cena cukru na burze v New Yorku vzrástla od začiatku januára o 33,5 % na 0,2611 usd za libru. V priebehu apríla si dokonca cena cukru siahla na 11-ročné maximá kvôli problémom s produkciou v Indii a Thajsku. Cena kávy tento rok pridáva 13% na 1,85 USD za libru. Najvýraznejšie straty tento rok predvádza pšenica v USA. Pokles o 22,5% ju dostal na úroveň 6,3 USD za bušel. Pšenica je najlacnejšia od polovice roku 2021.

 

Autorom je Jiří Tyleček, analytik XTB

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥